Menu

Šárka

Kvalita zrna
Jakost B
Obsah N látek v % 12,7
Objem hmotnost 780
Sedim.test Zeleny (ml) 35
Číslo poklesu 225
Agronomická data
Ranost POLORANÁ
Délka rostlin NIŽŠÍ
Odolnost poléhání DOBRÁ
Mrazuvzdornost DOBRÁ
K obilní předplodině TOLERANTNÍ
K pozdnímu výsevu STŘEDNĚ CITLIVÁ
Výsevek (MKS/ha) 4,5
Potřeba morforegulátoru STŘEDNÍ
Odolnost chorobám
Padlí travní list DOBRÁ
Padlí travní klas DOBRÁ
Braničnatka list VYSOKÁ
Braničnatka klas DOBRÁ
Rez pšeničná STŘEDNÍ
Fusarium klas VYSOKÁ

Vysoké výnosy zrna dosahuje zejména v řepařské a bramborářské oblasti. Má kratší stéblo s dobrou odolností proti poléhání. Při pěstování v intenzivnějších podmínkách se doporučuje použít Retacel Extra v dávce 1 – 1,5 l/ha. Je středně odolná rzi pšeničné a dobře odolná většině dalších významných chorob, ale dobře reaguje na ošetření fungicidem v období před metáním. Šárka má vysokou HTZ, střední odolnost proti porůstání a střední mrazuvzdornost. Výsevky se doporučují v rozmezí 4 – 4,5 mil. zrn/ha, při zohlednění většího zrna. Není vhodná pro opožděný výsev a není citlivá na předplodiny.

Morforegulátor růstu doporučujeme pro zvýšení odolnosti proti poléhání a stabilizaci výnosu intenzivnějších porostů. Zpravidla se využívá přípravek na bázi CCC v jedné dávce 1,2- 2 l/ha v BBCH 25-30, dle hustoty a stavu vývoje porostu (hustší porosty vyšší dávka, ale v pozdnější vývojové fázi).

Odrůda má u většiny významných chorob střední typ odolnosti, nižší odolnost má proti padlí a braničnatce na listech, je náchylnější proti napadení rzí pšeničnou. Ochranu fungicidy je třeba zaměřit na udržení zdravých horních 2 listů (pokud nenastal dřívější vyšší tlak padlí a braničnatek). Zpravidla je ekonomicky výhodné 2. aplikaci fungicidů načasovat na období možné infekce klasovými fuzárii (BBCH 59-65).

  • Stabilita výnosu
  • Jakost B
  • Ideální do ŘVO

 

nahoru